Kilpailukutsu

Borgå Akilles Friidrott / Yleisurheilu ja Sibbo Vargarna  Friidrott / Yleisurheilu järjestävät Yleisurheilun  Suomen mestaruuskilpailut – M/N 19 ja M/N 22 Porvoossa 30.8 – 1.9.2019, Porvoon keskusurheilukentällä  (Adlercreutzinkatu 12, 06100 Porvoo).

100m / 110 m aj matkoilla 8 rataa
200m ja pidemmät juoksulajit 6 rataa

Ilmoittautumiset:  www.kilpailukalenteri.fi

Ilmoittautumiset 22.8.2019 mennessä kilpailukalenterin kautta. 

Osanottomaksu: 15,00 € / laji maksetaan ilmoittautumisen yhteydessä tilille: IBAN: FI78 4050 1040 0196 21
Jälki-ilmoittautuminen: alle 24 tuntia ilmoittautumisajan päätytyttyä. Jälki-ilmoittautumismaksu 90 € / laji.

Osanottooikeus ja kilpailusäännöt:

www.yleisurheilu.fi/saannot

 Tiedustelut:

Järjestävä seura (Borgå Akilles Friidrott):

Kilpailujen johtaja: Leif Rikberg, leif.rikberg@akilles.fi, 040 1833008,

Järjestelytoimikunnan puheenjohtaja: Lars Fagerholm,   0400 432166.

Tietoa kilpailuista ja ohjeet kilpailijoille löydät SM kilpailujen kotisivuilla: www.sm2019porvoo.fi

Tervetuloa Porvooseen

Tävlingsinbjudan

Borgå Akilles Friidrott och Sibbo Vargarna  Friidrott  arrangerar Finländska mästerskapen för  H/D 19 och H/D 22 i Borgå 30.8 – 1.9.2019, på centralidrottsplanen i Borgå (Adlercreutzgatan 12, 06100 Borgå).

På löpsträckorna 100m / 110 m häck 8 banor
200m och längre löpsträckor 6 banor

Anmälningar via: www.kilpailukalenteri.fi
Anmälning senast 22.8.2019 via kilpailukalenteri.fi. 

Deltagaravgift: 15,00 € / gren betalas i samband med anmälan till konto: IBAN: FI78 4050 1040 0196 21
Efteranmälning: inom 24 timmar efter att anmälningstiden gått ut: efteranmälningsavgiften 90€/gren.

Rätt att deltaga och tävlingsregler:

www.yleisurheilu.fi/saannot

Förfrågningar:

Arrangerande föreningar (Borgå Akilles friidrott):

Tävlingsledare: Leif Rikberg, leif.rikberg@akilles.fi, 040 1833008,

Arrangörskomittens ordförande: Lars Fagerholm,  0400 432166.

Info  m tävlingarna och direktiv för deltagarna finns på FM-tävlingarnas hemsida: www.sm2019porvoo.fi

Välkommen till Borgå

Lajiohjelma – Grenprogram

Perjantai 30.8
M22 ja M19
400 m loppukilpailu
1500 m loppukilpailu
110 m aidat alkuerät + välierät + loppukilpailu
3000 m esteet loppukilpailu
10 000 m ratakävely loppukilpailu
korkeus loppukilpailu
pituus karsinta
kuula karsinta + loppukilpailu
N22 ja N19
400 m loppukilpailu
1500 m loppukilpailu
100 m aidat alkuerät + välierät + loppukilpailu
3000 m esteet loppukilpailu
5000 m ratakävely loppukilpailu
korkeus loppukilpailu
pituus karsinta
kiekko loppukilpailu
keihäs loppukilpailu
Fredag 30.8
H22 och H19
400 mfinal
1500 mfinal
110 m häckförsök + semifinal + final
3000 m hinderfinal
10 000 m tävlingsgångfinal
höjdfinal
längdkval
kulakval + final
D22 och D19
400 mfinal
1500 mfinal
100 m häckförsök + semifinal + final
3000 m hinderfinal
5000 m tävlingsgångfinal
höjdfinal
längdkval
diskusfinal
spjutfinal
Lauantai 31.8
M22 ja M19
100 m alkuerät + välierät + loppukilpailu
800 m loppukilpailu
seiväs loppukilpailu
pituus loppukilpailu
moukari loppukilpailu
N22 ja N19
100 malkuerät + välierät + loppukilpailu
800 mloppukilpailu
pituusloppukilpailu
kuulaloppukilpailu
moukariloppukilpailu
Lördag 31.8
H22 och H19
100 m försök + semifinal + final
800 m final
stav final
längd final
slägga final
D22 och D19
100 mförsök + semifinal + final
800 mfinal
längdfinal
kulafinal
släggafinal
Sunnuntai 1.9
M22 ja M19
200 malkuerät + loppukilpailu
5000 mloppukilpailu
400 m aidatloppukilpailu
kolmiloikkaloppukilpailu
kiekkoloppukilpailu
keihäsloppukilpailu
N22 ja N19
200 malkuerät + loppukilpailu
5000/3000 mloppukilpailu
400 m aidatloppukilpailu
kolmiloikkaloppukilpailu
seiväshyppyloppukilpailu
Söndag 1.9
H22 och H19
200 m försök + final
5000 m final
400 m häck final
tresteg final
diskus final
spjut final
D22 och D19
200 mförsök + final
5000/3000 mfinal
400 m häckfinal
trestegfinal
stavfinal